O aktywności fizycznej oraz jej korzystnym wpływie na zdrowie – zarówno fizyczne, jak i mentalne - myślimy coraz częściej. Przyjęło się uważać, że zdrowie jest zdeterminowane w ponad połowie przez styl życia, w tym również przez świadomość konieczności ruchu i pracę nad poprawą kondycji. W ramach badania postanowiono sprawdzić jaki stosunek do powyższych kwestii mają mieszkańcy regionu i jak wcielają je w życie?
Małopolanie spędzają czas wolny w sposób aktywny - ponad połowa badanych w trakcie czasu nieprzeznaczonego na pracę czy wakacje wybiera właśnie aktywności sportowo-rekreacyjne. Dominują one nad wypoczynkiem biernym takim jak czytanie, słuchanie muzyki - 29%, chodzenie do kina, teatru i na wystawy – 12% czy spędzanie czasu w kawiarniach, restauracjach – 6%.
Aż 3/4 ankietowanych mieszkańców podejmuje aktywności fizyczne niezwiązane z wykonywaniem obowiązków zawodowych czy domowych, celem poprawy swojej kondycji, co najmniej raz w tygodniu. Co więcej, niemal co czwarty deklaruje podejmowanie jej co najmniej raz dziennie.
Kto wśród mieszkańców ćwiczy najczęściej? Świadomość konieczności podejmowania wysiłku fizycznego rośnie wraz z wykształceniem – osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym aż czterokrotnie częściej wskazywali odpowiedź „nigdy” w porównaniu do osób z wykształceniem wyższym (tj. 14% vs. zaledwie 3%).
Ciekawie przedstawia się sytuacja seniorów – odnotowano wśród nich co prawda najwyższy odsetek wskazań odpowiedzi „nigdy” (średnio co dziesiąty respondent powyżej 60 roku życia), jednak jednocześnie najwięcej deklaracji „co najmniej raz dziennie” względem pozostałych grup wiekowych – w tym aż dwukrotnie częściej niż Małopolanie w wieku 25-44 lata. Fakt ten może wynikać z większej ilości czasu jakim dysponują zazwyczaj osoby w wieku senioralnym oraz – co niezwykle pozytywne – dużej dawki motywacji do zachowania sprawności fizycznej i dobrego zdrowia na tym etapie życia.
Wykres 1. Częstotliwość podejmowania aktywności fizycznej przez Małopolan w zależności od wieku
Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na częstotliwość podejmowania aktywności fizycznej? Okazuje się, że częściej ćwiczą mieszkańcy miast, na tle których wyróżniają się Krakowianie – najmniejszy odsetek wskazań „nigdy” – 4% (dla porównania odsetek deklaracji wśród mieszkańców wsi był dwukrotnie wyższy – 8%). Aż do dziesiąty badany mieszkaniec podregionu oświęcimskiego nigdy nie podejmuje aktywności fizycznej.
Co zniechęca Małopolan do podejmowania aktywności fizycznej? Okazuje się, że w największym stopniu brak czasu (40%) oraz zły stan zdrowia i zmęczenie (29%). Co ciekawe, kwestie finansowe, brak odpowiedniej infrastruktury sportowej czy też brak odpowiedniej oferty zajęć w miejscu zamieszkania nie są barierą dla badanych mieszkańców.
A jakie aktywności fizyczne są najbardziej preferowane przez Małopolan? Niemal połowa badanych najchętniej wybiera po prostu spacer czy nordic walking. Mieszkańcy regionu bardzo chętnie jeżdżą też na rowerze – 38%. W czołowej trójce znalazło się również pływanie – 18%. Co ciekawe chodzenie po górach ma więcej zwolenników wśród ankietowanych niż zajęcia typu gimnastyka, joga, fitness.
Wykres 2. Odsetek odpowiedzi mieszkańców Małopolski na pytanie o najchętniej uprawiane aktywności
Źródło wykresów: opracowanie własne na podstawie danych z badania CATI
Fot. Archiwum UMWM