Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego

Logo Unii Europejskiej

Oddziaływanie ośrodków akademickich Województwa Małopolskiego

Idea analizy oddziaływania ośrodków akademickich województwa małopolskiego zrodziła się na podstawie badania „Siła i zasięg oddziaływania ośrodków akademickich województwa śląskiego”, zrealizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w 2015 roku. W wyniku dyskusji przedstawicieli województw małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego powstała koncepcja wspólnego badania trzech województw, pozwalającego na analizę potencjału i oddziaływania szkół wyższych nie tylko każdego województwa z osobna, ale wzajemnych powiązań na tym polu pomiędzy województwami.

Małopolska, z racji umiejscowienia na jej terenie licznych szkół wyższych, z tego wielu o najwyższej renomie w kraju w poszczególnych kategoriach, aspiruje do roli ośrodka akademickiego o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. W niniejszym opracowaniu starano się odpowiedzieć, na ile ta teza znajduje pokrycie w rzeczywistości.

Celem badania było zdiagnozowanie siły i zakresu oddziaływania uczelni zlokalizowanych w województwie małopolskim w skali:

  • wojewódzkiej, poprzez delimitacje obszaru województwa ze względu na korzystanie z usług edukacyjnych szkolnictwa wyższego przygotowanych przez uczelnie znajdujące się w Małopolsce. Dodatkowymi elementami podlegającymi analizie były tryb i rodzaj studiów;
  • krajowej, poprzez wskazanie kierunków, rozumianych jako lokalizacja miejsca zamieszkania, i liczby pozyskiwanych studentów;
  • ponadnarodowej, wskazującej kraje najbardziej zaangażowane w kształcenie swoich obywateli na uczelniach małopolskich.

Badanie polegało na pozyskaniu zbiorów danych nieidentyfikowalnych dotyczących wszystkich studentów bezpośrednio z wyższych uczelni mających siedzibę na terenie Małopolski, w zakresie:

  • kodu pocztowego stałego miejsca zamieszkania;
  • nazwy miejscowości;
  • trybu studiów (stacjonarny i niestacjonarny);
  • rodzaju studiów (I, II, III stopnia oraz jednorodne studia magisterskie);
  • miejsca studiów (lokalizacji wydziału);
  • wg stanu na początek 2016 roku.

Poszczególne rekordy z otrzymanych baz danych zostały uzupełnione o gminę, powiat i województwo przy pomocy powiązania z bazą kodów pocztowych prowadzoną przez Pocztę Polską. Studenci zagraniczni zostali wyłączeni do osobnego zbioru. Spośród 31 uczelni mających siedzibę w Małopolsce informacje przesłały 22, w tym wszystkie uczelnie publiczne, a w szczególności wszystkie uniwersytety i uczelnie techniczne.

Natomiast spośród 8 szkół wyższych z terenu innych województw, mających 12 wydziałów zamiejscowych zlokalizowanych w Małopolsce, odpowiedziała tylko jedna, mająca jeden wydział zamiejscowy. Dlatego informacje dotyczące przestrzennej oferty edukacyjnej w zakresie szkolnictwa wyższego są niepełne.

Pomimo znacznego odsetka braku odpowiedzi otrzymano informacje o ponad 182 tysiącach studentów krajowych studiujących na małopolskich uczelniach, co pozwala na prezentację dosyć precyzyjnych wyników w zakresie struktur poszczególnych zjawisk w skali województwa.

Zapraszamy również do zapoznania się ze streszczeniami w wersji polskiej i angielskiej.

Pobierz plik PDF

Autor

Andrzej Binda, Karolina Fiut, Agnieszka Górniak

Wydawca

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Rok publikacji

2016

Wersja językowa

polska

Rodzaj publikacji

Analiza

Temat

edukacja