Informujemy, że zakończyła się realizacja kolejnego badania ankietowego wśród mieszkańców Małopolski. Tym razem przebadaliśmy Małopolan w wieku okołoemerytalnym i emerytalnym (tj. kobiety w wieku 55-64 lata i mężczyzn w wieku 60-69 lat) na temat warunków wydłużania ich aktywności zawodowej – oczekiwań, predyspozycji, wyzwań i barier.
Zmiany demograficzne, których efektem jest trwałe przekształcenie struktury wieku ludności i starzenie się społeczeństwa, stanowią obecnie jeden z istotnych problemów rynku pracy w Europie i w Polsce. Wydłużenie aktywności zawodowej pracowników to zagadnienie, na które należy zwrócić uwagę. W obecnej sytuacji demograficznej zatrzymanie osób starszych na rynku pracy jest kwestią kluczową, z uwagi na aspekty zarówno gospodarcze, jak i społeczne, zdrowotne i psychologiczne.
Obecnie powstaje raport analityczny na podstawie otrzymanych baz danych z badania ankietowego. Czy małopolscy seniorzy są skłonni pozostać na rynku pracy dłużej niż wymaga tego od nich ustawa? Jak na ich plany reagują pracodawcy? Czy mają szansę szkolić się i poszerzać swoje kompetencje aby móc konkurować z młodszym pokoleniem? Dlaczego decydują się odejść na emeryturę? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy w kolejnych tygodniach.
Fot. pixabay.com