Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego

Logo Unii Europejskiej

Kraków na podium wśród europejskich miast przyszłości – ranking 2025 r.

W tegorocznej prognozie analityków z fDi Intelligence* na 2025 r., Kraków uplasował się w czołowej trójce dużych miast europejskich jako miasto przyszłości o wysokim potencjale rozwojowym. Zajął tym samym pozycję o jedno miejsce wyżej względem roku poprzedniego. Liderami niezmiennie pozostały dwa niemieckie miasta – Frankfurt nad Menem oraz Hamburg. Małopolska jako region znalazła się wśród europejskich liderów środowiska przyjaznego dla biznesu.

Stolica Małopolski od kilku lat zajmuje wysokie miejsca w opracowywanym cyklicznie rankingu pn. „Europejskie miasta i regiony przyszłości”. W ramach tegorocznego badania poddano ocenie łącznie 379 europejskich miast oraz 142 europejskich regionów w przekroju na wielkość jednostki terytorialnej oraz kategorie tematyczne, tj. kapitał ludzki i styl życia, łączność i komunikacja, potencjał gospodarczy, efektywność kosztowa oraz przyjazne otoczenie dla biznesu.   

W jakich obszarach rozwoju przoduje Kraków na tle innych dużych miast Europy? Podobnie jak w roku ubiegłym, znalazł się na pozycji lidera z zakresu zarówno kapitału ludzkiego i stylu życia (kolejne pozycje zajęły: Poznań i Hamburg), jak i przyjaznego otoczenia dla biznesu (kolejne pozycje zajęły: Poznań i Frankfurt nad Menem).

Wskaźnik zagregowany potencjału rozwoju w 2025 r. – ranking dużych miast

Doceniono także potencjał gospodarczy stolicy regionu, lokując ją w czołowej dziesiątce dużych europejskich miast (na 6. pozycji). Kraków wyprzedza w tej kategorii inne polskie miasto – Poznań, zajmujące 10. miejsce w klasyfikacji.

TABELA. Subwskaźniki tematyczne potencjału rozwoju w 2025 r. – ranking dużych miast

LP.  KAPITAŁ LUDZKI I STYL ŻYCIA ŁĄCZNOŚĆ POTENCJAŁ GOSPODARCZY  EFEKTYWNOŚĆ KOSZTOWA PRZYJAZNE OTOCZENIE DLA BIZNESU
1. KRAKÓW ROTTERDAM FRANKFURT NAD MENEM KONYA KRAKÓW
2. POZNAŃ LIVERPOOL HAMBURG MANISA POZNAŃ
3. HAMBURG HAMBURG DUSSELDORF ANTALYA FRANKFURT NAD MENEM
4. KOLONIA KOLONIA GOTEBORG ADANA DUSSELDORF
5. BELGRAD ANTWERPIA STUTTGART BURSA MANCHESTER
6. LYON SHEFFIELD KRAKÓW IZMIR HAMBURG
7. GOTEBORG DUSSELDORF ANTWERPIA MERSIN KOLONIA
8. WALENCJA GLASGOW MANCHESTER ODESSA GOTEBORG
9. FRANKFURT NA MENEM FRANKFURT NAD MENEM KOLONIA BELGRAD ROTTERDAM
10. STUTTGART MANCHESTER POZNAŃ POZNAŃ BIRMINGHAM


Co więcej, stolica regionu małopolskiego od lat wyróżnia się z zakresu projektów związanych z napływem i rozwojem firm zagranicznych na jego terenie, jak też kreowaniem z tego tytułu nowych miejsc pracy oraz zatrudnianiem wysoko wykwalifikowanych specjalistów w obszarze finansów, zarządzania i IT.

W raporcie podkreśla się, że Kraków jest znaczącym węzłem centrów usług wspólnych (SSC). Przez lata stolica regionu podniosła wartość swojej oferty outsourcingowej. Obszar badań i rozwoju (B+R) przyciągnął znaczną część projektów FDI, przy czym większość inwestorów B+R pochodziła z sektora oprogramowania i IT. W ubiegłym roku inwestorzy z Europy Zachodniej byli kluczowym źródłem zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Krakowa, dostarczając ponad 80% jego inwestycji kapitałowych.

Kraków odznacza się na tle Europy w zakresie strategii rozwoju bezpośrednich inwestycji zagranicznych - ujęty został na 7 pozycji w zestawieniu dużych miast, wyprzedzając Poznań i Katowice (liderem zestawienia zostało portugalskie Porto).

W 2025 r. Małopolska znalazła się w czołowej trójce europejskich regionów średniej wielkości z zakresu środowiska przyjaznego dla biznesu. Co ciekawe, liderem zestawienia w tym względzie znalazło się województwo dolnośląskie. Na drugiej pozycji uplasował się region północnej Holandii. Warto podkreślić, że region małopolski uplasował się wyżej niż m.in. szwedki region Sztokholmu, niemiecki region Berlina czy szwajcarski Obszar Wielkiego Zurychu. Łącznie w czołowej dziesiątce regionów o średniej wielkości w danej kategorii znalazły się aż 4 polskie województwa – oprócz wyżej wymienionych także wielkopolskie (5. lokata) i pomorskie (8. lokata)

TABELA. Przyjazne otoczenie dla biznesu – ranking regionów średniej wielkości w 2025 r.

 LP.  REGION  KRAJ
 1. DOLNY ŚLĄSK POLSKA
 2. PÓŁNOCNA HOLANDIA HOLANDIA 
 3. MAŁOPOLSKA POLSKA
 4. REGION SZTOKHOLMU SZWECJA
 5. WIELKOPOLSKA POLSKA
 6. REGION BERLINA NIEMCY
 7. OBSZAR WIELKIEGO ZURYCHU SZWAJCARIA
 8. POMORZE POLSKA
 9. POŁUDNIOWE HOLANDIA HOLANDIA
 10. PÓŁNOCNO-WSCHODNIO ANGLIA WIELKA BRYTANIA

Uwagi metodologiczne

Wydzielone zostały następujące kategorie obszarów miejskich:

  • miasta główne / stołeczne - miasta o populacji powyżej 750 tys. ludności wraz z tzw. większą strefą miejską powyżej 2 mln ludności lub większa strefa miejska o populacji powyżej 4 mln ludności,
  • duże miasta – miasta o populacji powyżej 500 tys. ludności wraz z tzw. większą strefą miejską powyżej 1 mln ludności lub większa strefa miejska o populacji powyżej 2 mln ludności,
  • średnie miasta – miasta o populacji powyżej 200 tys. wraz z tzw. większą strefą miejską powyżej 750 tys. ludności lub bezpośrednio miasto o populacji powyżej 350 tys. ludności,
  • małe miasta – miasta o populacji pomiędzy 100 tys. a 350 tys. ludności,
  • mikro miasta – miasta o populacji poniżej 100 tys. ludności. 

Wydzielone zostały następujące kategorie regionów:

  • regiony duże – o populacji powyżej 4 milionów ludności,
  • regiony średniej wielkości – o populacji od 1,5 do 4 milionów ludności,
  • regiony małe – o populacji poniżej 1,5 miliona ludności.


Link do pełnego opracowania:

https://www.fdiintelligence.com/content/rankings-and-awards/european-cities-and-regions-of-the-future-2025-84523

*Magazyn należący do renomowanego dziennika „The Financial Times”, publikujący dane, wiadomości i wyniki analiz dotyczące m.in. bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz aktualny przegląd globalnej aktywności inwestycyjnej.

Fot. Archiwum UMWM