Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego

Logo Unii Europejskiej

Konferencja „Kultura w czasach sztucznej inteligencji”

Jaką rolę pełni kultura w realiach gospodarki 4.0? Czy kultura zmieni się pod wpływem cyfryzacji i robotyzacji społeczeństwa? Jaka powinna być nowa rola artysty – czy powinien być bardziej wizjonerem, czy rzemieślnikiem na usługach społeczeństwa? Czy przemysły kreatywne staną się siłą pociągową gospodarki?

Konferencja „Kultura w czasach sztucznej inteligencji” poświęcona była funkcjonowaniu kultury w realiach Gospodarki 4.0. Celem wydarzenia było znalezienie odpowiedzi na szereg aktualnych pytań o tworzenie, upowszechnianie i finansowanie kultury w obliczu cyfryzacji społeczeństwa i postępującej robotyzacji.

W trakcie dyskusji zastanawialiśmy się nad rolą artysty – czy powinien być bardziej wizjonerem, czy rzemieślnikiem na usługach społeczeństwa. Rozmawialiśmy o rosnącym znaczeniu przemysłów kreatywnych w Małopolsce, kulturotwórczej roli dużych miast i mniejszych ośrodków oraz aktywności samych instytucji kultury.

Przedstawiliśmy wyniki z naszych badań. Uzupełnieniem konferencji był cykl warsztatów tematycznych zorganizowanych w instytucjach kultury i FAB – LAB’ ach.

Szczegóły konferencji

Data: 26 kwietnia
Miejsce:  Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25
Adresaci: Wydarzenie adresowane do przedstawicieli instytucji kultury, organizacji pozarządowych, artystów, rzemieślników, twórców i przedsiębiorców działających w branży kreatywnej i innych zainteresowanych kulturą.
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Zespół Małopolskiego Obserwatorium Rozwoju Regionalnego.

Harmonogram warsztatów

Muzeum Narodowe w Krakowie
– „Wystawa moich marzeń. Czy design thinking jest możliwy w muzeum?”

Jak powstaje wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie, jak zarządza się procesem realizacyjnym, jakie narzędzia są stosowane w trakcie organizacji ekspozycji oraz jak pracuje zespół projektowy. Warsztaty to także okazja, aby poznać ciekawe inspiracje dotyczące aktualnych trendów w muzealnictwie na świecie oraz zaplanować własną, wymarzoną wystawę. Może Twój pomysł zainspiruje Muzeum do zrealizowania takiej właśnie wystawy w przyszłości?
Data: 25 kwietnia 2019 r.
godz. 12:00 – 14:00 – I grupa
godz. 15.00 – 17:00 – II grupa
Miejsce: Kraków, Aleja 3 maja 1 , sala AV i sala edukacyjna
Liczba miejsc: 2 x 20 osób
Prowadzenie warsztatów: Dominika Treit – Kierownik Działu Wystaw, Pełnomocnik Dyrektora MNK ds. Zarządzania Projektami oraz Kamila Hyska – Koordynatorka Wystaw, Kierownik Sekcji Koordynatorów

Centrum Szkła i Ceramiki
– „Rzemiosło kontra automatyzacja”

Pokaz wykonywania szklanych przedmiotów (użytkowych i dekoracyjnych) oraz zwiedzanie wystawy muzealnej dotyczącej historii huty. Samodzielne wykonanie malowidła na szkle.
Data: 25 kwietnia 2019 r. godz. 16:00 – 18:30
Miejsce: Kraków, Lipowa 3,
Liczba miejsc: 15

FAB LAB „Wytwórnia”
– Warsztaty „Przekuj pasję w biznes”

Praktyczna wiedza o działalności gospodarczej współczesnych rzemieślników na przykładzie sukcesów wybranych Małopolan. Społeczności start-up’owe działające w Małopolsce, jak np. makerspace’y, fablaby etc. Informacje o wydarzeniach dotyczących przemysłu kreatywnego, które odbywają się w Małopolsce. Promocja lokalnego rzemiosła i designu w tym również tzw. „ginących zawodów”.
Data: 25 kwietnia 2019 r., godz. 11:00 – 13:30
Miejsce: Kraków, Ślusarska 9
Liczba miejsc: 15

Muzeum Krakowa
– „Kierunek Nowa Huta”

Jak powstają ekspozycje w Muzeum Krakowa oraz w jaki sposób tworzono program i misję jego nowohuckiego oddziału. Zwiedzanie wystawy „przeMieszczanie. Nowohucianin”, „Atomowa groza – schrony w Nowej Hucie” i „Podziemna Nowa Huta”.
Data: 25 kwietnia 2019 r. godz. 10:00 – 13:00
Miejsce: Kraków, os. Centrum E 1  
Liczba miejsc: 20 osób

FabLab Małopolska
– „Od igły do lasera – maszyny w służbie rzemieślnika”

Zwiedzanie części warsztatowej FabLab Małopolska i warsztaty haftowania parzenic z użyciem nowoczesnych hafciarek oraz grawerowanie na deseczkach z użyciem druku laserowego.
Data: 27 kwietnia 2019 r.
godz. 10:00 – 13:00 – dzień otwarty FAB LABu.
godz. 13:00 – zwiedzanie części warsztatowej FAB – LAB Małopolska z oprowadzeniem przez przedstawiciela FAB LAB oraz pokaz haftowania/grawerowania z użyciem nowoczesnych hafciarek i lasera.
Miejsce: Kraków, Królewska 65A
Liczba miejsc: 20

Centrum Nauki Cogiteon
– „Kultura w czasach AI”

Czy robot to nasz wróg, a może przyjaciel? Czy można zaprzyjaźnić się ze sztuczną inteligencją? Jak będzie funkcjonowało społeczeństwo w czasach sztucznej inteligencji? Warsztaty prowadzone metodą Design Thinking przez instytucję kultury –Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Zajęcia z Cogiteonem to również możliwość stworzenia prototypów eksponatów dla powstającego właśnie budynku Małopolskiego Centrum Nauki.
Data: 27 kwietnia 2019 r. godz. 11:00 – 15:00
Miejsce: Muzeum Archeologiczne, ul. Poselska 3
Liczba miejsc: 20

Muzeum Archeologiczne w Krakowie
– „Egipski design”

Zasady egipskiego dizajnu poprzez naukę ręcznego zdobienia tkanin lnianych motywami pochodzącymi ze starożytnego Egiptu. W programie także zwiedzanie wystawy  pn. Bogowie starożytnego Egiptu oraz pokaz filmu o digitalizacji zabytków na przykładzie mumii Aset-iri-khet-es.
Data: 29 kwietnia 2019 r. godz. 13:00 – 15:00
Miejsce: Kraków, ul. Poselska 3
Liczba miejsc: 15