Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego

Logo Unii Europejskiej

12. Konferencja Krakowska o duchowości, człowieku, szacunku

„Człowiek w drodze – z szacunkiem dla siebie, innych, przyrody” – temat przewodni tegorocznej Konferencji Krakowskiej podyktowany był chęcią dyskusji na temat różnych aspektów kondycji współczesnego człowieka. Jakie zagrożenia wynikają dla niego z rywalizacji geopolitycznej? Jak wygląda duchowość we współczesnym świecie? Jaka jest kondycja zdrowotna naszego społeczeństwa? Uczestnicy wydarzenia, które odbyło się w krakowskich Sukiennicach, przez dwa dni rozmawiali o problemach i wyzwaniach, spierali się i inspirowali. Organizatorem konferencji było Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego.

Konferencje Krakowskie to cykl debat organizowanych rokrocznie od 2008. Poświęcone są pozycji Polski na arenie międzynarodowej w kontekście postępujących zmian gospodarczych i społecznych.

Słowo wstępne do tegorocznego wydarzenia wygłosił prof. Jan Tadeusz Duda, Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego. Przypomniał słowa Antoine de Saint – Exupéry: „Ziemi nie odziedziczyliśmy po naszych przodkach, my ją tylko pożyczyliśmy od naszych dzieci”. Dlatego tak ważne jest, byśmy o nią dbali i robili wszystko, by przynajmniej pozostawić ją taką, jaką otrzymaliśmy od rodziców. – mówił.

Paneliści i uczestnicy spotkania często w dyskusji zwracali uwagę na to, że świat się zmienia bardzo szybko. Od nas zależy, w jakim kierunku on pójdzie. Czy nasze działania wpłyną pozytywnie czy negatywie na to, jak będzie wyglądał za 10, 50 lat? Czy kolejne pokolenia będą mogły cieszyć się jeszcze powietrzem, którym można oddychać, jedzeniem, które można zjeść, bezpieczeństwem, którym można się dzielić, ekonomią, która się rozwija i naszą rodziną, która spełnia najważniejsze funkcje społeczne?

Tegoroczna konferencja została podzielona na pięć paneli:

  1. W obliczu ciągłej zmiany – globalny wyścig w geopolitycznym chaosie.
  2. Człowiek dla świata czy świat dla człowieka? Sprawiedliwość międzypokoleniowa a zrównoważony rozwój.
  3. Duchowość w świecie 2.0. Ile człowieka w człowieku?
  4. MałoPolska – lider w walce o zdrowego mieszkańca.
  5. Jesteśmy tym, co jemy – żywność w XXI wieku.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Andrzej Duda, Prezydent RP.

Więcej o wydarzeniu znajdą Państwo na stronie Konferencji Krakowskich.

Fot. Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego